Wiele lat temu założenie własnej działalności gospodarczej stanowiło nie lada wyczyn. Wizyty w urzędzie miasta, urzędzie skarbowym, rejestracja w Głównym Urzędzie Statystycznym. Dzisiaj to wszystko brzmi jak baśnie Andersena. Założenie firmy jest teraz dużo prostsze, jednak niech to nie uśpi Twojej czujności! Własna działalność to szereg obowiązków księgowych – zarówno na etapie zakładania firmy, jak i później na etapie prowadzenia przedsiębiorstwa. Różnica jest taka, że większość z tych rzeczy możemy zrobić online.
Ciągłe zmiany przepisów stawiają przed przyszłymi i obecnymi przedsiębiorcami szereg wyzwań. Nie martw się, wspólnie przez nie przejdziemy.
Pomysł na firmę – to od tego wszystko się zaczyna. Jeżeli mamy pomysł i „czujemy” rynek, to połowa drogi za nami. Analiza konkurencji przeprowadzona? Potencjalni klienci na pewno się znajdą? Świetnie! To moment, w którym warto się z nami skontaktować, aby omówić dalsze kroki.
Przed nami największe wyzwanie: założenie działalności gospodarczej i związane z tym wybory.
Powierz nam prowadzenie księgowości uproszczonej Twojej firmy.
Księgowość?
„To chyba mnie przerasta”.
„Skoro księgowi muszą skończyć studia, by to pojąć, to jak ja mam sobie z tym poradzić?”
„Będę prowadził firmę, ale trzeba płacić podatki, tylko jak?”
Wiesz co jest najpiękniejsze? Zakładając firmę i nawiązując współpracę z naszym biurem rachunkowym nie musisz znać się na księgowości!
Jeżeli masz zamiar zostać przedsiębiorcą – szefem sam dla siebie, pomoc naszego biura będzie dla Ciebie przewodnikiem w świecie podatków, rozliczeń i skomplikowanych ustaw. Skup się na rozwoju swojego biznesu, a kwestie księgowe i urzędowe zostaw nam!
Jakich wyborów trzeba dokonać otwierając firmę?
Najważniejszą, a zarazem najtrudniejszą decyzją jest forma opodatkowania. Jakie są formy opodatkowania i jak wybrać najlepszą? Pamiętaj, że od tego będzie zależała wysokość płaconego przez Ciebie podatku oraz składek ZUS, a formy opodatkowania nie można zmienić w trakcie trwania roku podatkowego.
Podatkowa księga przychodów i rozchodów albo inaczej: KPiR,
to jedna z najpopularniejszych form ewidencji księgowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to książka, gdzie wpisywane są przychody (kwota sprzedaży) i rozchody, czyli faktury zakupów przedmiotów i usług niezbędnych do uzyskania przychodu. Oczywiście KPiR ma konkretnie wyglądający schemat, ale tym nie musisz się przejmować. Twoim zadaniem będzie wyłącznie dostarczanie nam faktur, a prowadzeniem księgi zajmiemy się my.
W przypadku KPiR mamy dwie możliwości opodatkowania: zasady ogólne – czyli stawka 12% (do 120 000 zł) i 32% od dochodu.
Druga możliwość to podatek liniowy 19%, w którym nie ma progu podatkowego (tj. może być opłacalny dla osób, których planowane dochody będą przekraczały 120 000 zł rocznie) , ale istnieje też niedogodność w postaci braku możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz brak możliwości zastosowania ulgi podatkowej.
Trzecia opcja to podatek zryczałtowany od przychodów lub krócej: ryczałt.
Jest polecany szczególnie tym, którzy nie mają zbyt wielu kosztów (bo nie można ich odliczyć od podatku), albo specyfikacja prowadzenia działalności pozwala na zastosowanie niskiej stawki podatku. Co to oznacza? W niektórych branżach ryczałt może wynosić np. 2%, 3% czy 8,5%, a w innych nawet 17%. Dodatkowo są pewne branże, które ustawowo nie mogą być prowadzone na ryczałcie.
Ostateczny wybór opodatkowania należy do Ciebie. Sugerujemy, abyś przygotował listę przewidywanych przychodów oraz kosztów w najbliższym roku podatkowym, a następnie zgłosił się z nią do naszego biura rachunkowego. Na tej podstawie możemy dokonać symulacji jak wyglądałby Twój podatek w każdej z powyższych form opodatkowania.
Sprawdź naszą ofertę dla firm.
Zapraszam do współpracy.
Czy mogę już zawsze prowadzić księgowość uproszczoną?
Uproszczona księgowość jest przeznaczona dla osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, ale tylko w sytuacji, jeżeli przychód z poprzedniego roku nie przekroczył równowartości kwoty 2 000 000 euro w walucie polskiej. Oczywiście życzymy każdemu z naszych klientów, aby miał takie “problemy” już na początku prowadzenia firmy! 😉 Pełna księgowość jest nieco bardziej skomplikowanym zagadnieniem, które opisaliśmy w artykule Kto musi prowadzić księgi handlowe?
Zajmij się biznesem, a sprawy księgowe zostaw nam!
Prowadzisz firmę lub planujesz jej założenie? Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym. Wesprzemy Cię w każdym możliwym zakresie usług księgowych – łącznie z załatwieniem za Ciebie spraw urzędowych! Skontaktuj się z nami, odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy wątpliwości.
Nasze biuro rachunkowe znajduje się w Tychach, w Lędzinach, ale obsługujemy klientów także zdalnie.
Księgowość dla każdego
Nie wiesz, jak założyć firmę? Jaki sposób opodatkowania będzie dla Ciebie najlepszy? Zapraszamy na konsultacje do naszego biura rachunkowego!
Zadzwoń - biuro w LędzinachZadzwoń - biuro w TychachSprawdź ofertę na pozostałe usługi świadczone przez biuro rachunkowe Hando.