Założenie działalności gospodarczej

Własna firma może być dla Ciebie możliwością samorealizacji bez presji szefa nad głową. Być może ten “obowiązek” został na Ciebie narzucony na skutek umowy z obecnym szefem i zmiany formy zatrudnienia. Bez względu na motywację, warto wiedzieć jak w sposób prosty i bezbolesny sposób założyć działalność gospodarczą.

Zakładanie firmy przez internet

Księgowa Biura Hando pracuje na komputerze i zakłada działalność gospodarczą klientowi

Nie musisz stać już w urzędach, przynajmniej na początku (później w razie potrzeby załatwimy to za Ciebie!). Zaczynamy od wypełnienia formularza CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Można to uczynić za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl.

Przy okazji warto pomyśleć o profilu zaufanym. Jest to opcja niezwykle upraszczająca życie przedsiębiorcy, choćby poprzez składanie podpisów na dokumentach online.

Pierwsze schody mogą się zacząć przy opisie rodzaju przyszłej działalności. Do tego celu została powołana Polska Klasyfikacja Działalności, w której zawarte są wszelkie czynności możliwe do wykonywania przez firmę.

Z doświadczenia wiemy, że wiele osób albo nie potrafi odnaleźć własnego profilu w gęstwinie numerków, albo nie wie do końca, czym konkretnie będzie się zajmować. Czasem obieramy główny kierunek, ale wiemy, że czeka nas wykonywanie wielu usług pobocznych – tylko jakich? Zazwyczaj wychodzi to dopiero w praniu…

Warto wiedzieć, że przepisy pozwalają na wpisanie dziesięciu numerów PKD, a w trakcie prowadzenia działalności można je oczywiście zmieniać.

Już na tym etapie zapraszamy Cię do współpracy z naszym biurem rachunkowym: wybranie kodu PKD jest pierwszą ważną decyzją, a przed Tobą jest ich jeszcze wiele. Z chęcią pomożemy Ci w procesie stania się przedsiębiorcą.

Jak wybrać formę opodatkowania?

To ważny wybór, ponieważ od niego (i od Twoich przychodów) zależy, jakiej wysokości podatek będziesz płacić.

Do wyboru masz:

 • Ryczałt ewidencjonowany;
 • Zasady ogólne;
 • Podatek liniowy.

Więcej na ich temat możesz przeczytać w artykule dotyczącym księgowości uproszczonej.

Sprawdź naszą ofertę dla firm.
Zapraszam do współpracy.

Aleksandra Jonik właścicielka biura rachunkowego Hando
Aleksandra Jonik właścicielka biura rachunkowego Hando

Co z ZUS przy jednoosobowej działalności?

Pamiętaj, że jako przedsiębiorca występujesz jednocześnie jako płatnik, czyli osoba wpłacająca składki (za siebie samego i swoich pracowników) oraz jako ubezpieczony.

Do ZUSu składasz jeden z dwóch poniżej opisanych dokumentów:

 • ZZA – rejestracja tylko do składki zdrowotnej:
  • W przypadku „ulgi na start”;
  • W przypadku jednoczesnego zatrudnienia na umowę o pracę z wynagrodzeniem powyżej minimalnej pensji krajowej.
 • ZUA – rejestracja do wszystkich składek:
  • W pozostałych sytuacjach (w tym również rejestracja do „małego ZUS-u”).

Dobra informacja jest taka, że powyższe formularze można złożyć razem ze wspomnianym już wcześniej CEIDG.

Nie do końca rozumiesz czym jest ulga na start lub mały ZUS? Tym bardziej zapraszamy do kontaktu – pomożemy Ci założyć firmę!

Mężczyzna trzyma różne dokumenty i próbuje założyć działalność gospodarczą

Kiedy muszę zarejestrować się w VAT?

W formularzu CEIDG informujemy Urząd Skarbowy o zamiarze wstąpienia do grona czynnych podatników VAT, o ile mamy takie życzenie – lub obowiązek.  Znowu powstaje pytanie, czy jest to dobre rozwiązanie dla początkującego przedsiębiorcy? Czy w Twoim przypadku nie masz obowiązku rejestracji do VAT? Ponownie z pomocą przyjść może biuro rachunkowe Hando.

W CEIDG należy wskazać, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy, dlatego wcześniej dobrze jest nawiązać współpracę z polecanym biurem rachunkowym. Taka decyzja niesie ze sobą jeszcze jedną korzyść. Załatwimy w Twoim imieniu wszystkie formalności. A Tobie… pozostanie już tylko rozwijać firmę i zwiększać zyski.

Chcesz założyć firmę? Pomożemy!

Zapraszamy do współpracy! Wybór PKD, formy opodatkowania, rejestracja w VAT, rejestracja w ZUS - a później comiesięczne rozliczenia… To potrafi dać w kość początkującym (i nie tylko) przedsiębiorcą. Z przyjemnością zajmiemy się tym za Ciebie. Zajmij się rozwojem biznesu, sprawy księgowe zostaw nam!

Zadzwoń - Lędziny tel. 516-073-933Zadzwoń - Tychy tel. 516-450-747

Sprawdź ofertę na pozostałe usługi świadczone przez biuro rachunkowe Hando.