...

Księgowość? – To proste! Czyli słów kilka o księgowości uproszczonej.

Wiele lat temu, w czasach, kiedy gospodarka centralnie sterowana poddawała się kapitalizmowi, założenie własnej działalności gospodarczej stanowiło nie lada wyczyn. Niczym zimowa wyprawa na K2 – z tym można było porównać założenie działalności gospodarczej. Wizyty w urzędzie miasta, urzędzie skarbowym, rejestracja w Głównym Urzędzie Statystycznym. Dzisiaj to brzmi jak baśnie Andersena.

Rozwój cyfryzacji i zmiany przepisów obecnie stawiają przed przyszłym przedsiębiorcą również szereg wyzwań.

Pomysł – to od tego wszystko się zaczyna, od początków cywilizacji jest fundamentem działalności gospodarczej człowieka w celu zaspokojenie potrzeb, jakie niesie za sobą rynek, moda, trendy. Jeżeli mamy pomysł i „czujemy” rynek to już połowa drogi za nami.

Przed nami jednak największe wyzwanie: założenie działalności gospodarczej i związane z tym wybory.

Księgowość?
„To chyba mnie przerasta”.

„Skoro księgowi muszą skończyć studia, by to pojąć, to jak ja mam sobie z tym poradzić?”
„Będę prowadził firmę, ale trzeba płacić podatki, tylko jak?” 

Niczym rycerz na białym koniu pojawia się Biuro Rachunkowe i jego pracownicy.
Jeżeli masz zamiar zostać przedsiębiorcą – szefem sam dla siebie, czyli Jednoosobową Działalnością Gospodarczą to pomoc Biura jest niczym światło w tunelu albo oaza na pustyni. Księgowe, a nawet Księgowi chętnie udzielą pomocy, a nawet szczegółowo przedstawią konkretne warianty opodatkowania.

Jeżeli miałeś podobne myśli przytoczone powyżej to nic strasznego, wiele osób przed wypełnieniem wniosku na CEIDG ma takie myśli. Pomocy!

Podatkowa księga przychodów i rozchodów albo jak kto woli KPiR to jedna z najpopularniejszych form ewidencji księgowej. Nazwa wskazywałaby, że jest to jakaś książka, gdzie wpisywane są przychody, czyli sprzedaż i rozchody, czyli faktury zakupowe np. za telefon, paliwo itd. No i jest w tym trochę prawdy, jednak należałoby to uściślić, ale na to potrzeba więcej czasu – spokojnie, nie trzeba zapisywać się na studia podyplomowe, a przyjść do biura i w ramach konsultacji najważniejsze informacje o „kapeirce” zostaną nam przytoczone.
Obecnie mamy dwie możliwości opodatkowania: zasady ogólne – czyli tak jak w przypadku podatku, który płaci każdy zatrudniony na umowie o pracę, mając do dyspozycji stawkę 17%  i 32% od dochodu.
Druga możliwość to podatek liniowy 19%, w którym to nie ma progu podatkowego, ale istnieje też niedogodność w postaci braku możliwości rozliczenia wspólnego z małżonkiem oraz brak zastosowania ulgi podatkowej.

Podatek zryczałtowany od przychodów. Ostatni raz o tym zapewne słyszałeś, przy okazji wypisywania wniosku o „becikowe”? Jest to również ciekawa forma na płacenie niskich podatków. Ryczałt jest polecany szczególnie tym, którzy nie mają zbyt wiele kosztów, albo specyfikacja prowadzenie działalności pozwala na zastosowanie niskiej stawki podatku obliczana od przychodu.

Tak więc zasady ogólne, liniowy czy ryczałt? Decyzja należy do Ciebie, choć musisz wiedzieć że są pewne branże, które ustawowo nie mogą być prowadzone na Ryczałcie.

Księgowość – no jasne, że proste!

„Jestem na Ryczałcie, nie na Vacie” – ulubiony tekst demotywujący księgowego. Coś o Vacie innym razem.

Księgowość dla każdego

Prowadzisz firmę lub planujesz jej założenie? Zastanawiasz się, które biuro rachunkowe wybrać? Skontaktuj się z nami, odpowiemy na Twoje pytania i wyjaśnimy wątpliwości. Zapraszamy do naszego biura w Tychach lub Lędzinach.

Zadzwoń - biuro w LędzinachZadzwoń - biuro w Tychach
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.